Cestování s DÚK

Veřejnou dopravu v kraji obstarává integrovaný dopravní systém s názvem Doprava Ústeckého kraje (DÚK). Jedná se o systém dopravních linek a služeb založený a rozvíjený od roku 2015. Je zajišťovaný Ústeckým krajem a jeho partnery – železničními, autobusovými a lodními dopravci.

Jeho hlavním smyslem je uznávání jízdenek integrovanými dopravci a na možnosti jezdit

s jednou jízdenkou po celém kraji různými dopravními prostředky – vlaky, linkovými autobusy, MHD, loděmi nebo přívozem a pohodlně mezi nimi přestupovat a projet třeba celý Ústecký kraj.

Dodržet přitom musíte jednoduché pravidlo – cestování povolenou cestou, tzn. z výchozí

do cílové zóny můžete cestovat buď nejkratší cestou, cestou s nejmenším

počtem přestupů, s nejkratší docházkovou (přestupní) vzdáleností nebo

s časově nejvýhodnějším spojením.

Od roku 2023 je navíc možnost cestovat v rámci zón zakoupených na jízdence DÚK a v rámci její časové platnosti oběma směry. Dokud jízdenka platí, můžete s ní jet tam i zpět, jízdenka DÚK tedy může fungovat i jako „zpáteční“.

Jízdenky DÚK platí na území Ústeckého kraje ve všech zelených autobusech, ve všech vlacích (mimo mezinárodních spojů EC), v MHD Teplice, MHD Ústí nad Labem, MHD Mostu a Litvínova (zatím jen papírové jízdenky DÚK a jízdenky z mobilní aplikace DÚKapka), MHD Bílina, MHD Děčín, MHD Varnsdorf, MHD Klášterec nad Ohří, MHD Chomutova a Jirkova

i v nostalgických turistických vlacích DÚK a na turistických lodích DÚK na Labi.

Jízdenky DÚK platí na vybraných linkách IDSK a IDOL a na linkách DÚK přejíždějících za hranici Ústeckého kraje. Na německém území platí jen na přívozu Schöna-Hřensko, na lodi mezi Hřenskem a Bad Schandau, pro průjezd železniční linkou U28 a na autobusových linkách DÚK do Kurortu Oberwiesenthal, Annaberg - Buchholz, Marienbergu, Olbernhau, Bahratalu, Ebersbachu a Seifhennersdorfu.